Aktualności

RĘKI DZIEŁO – WARSZTAT PISANIA SZTUK

23 / 08 / 2022

Celem warsztatów będzie nie tylko nabycie umiejętności pisania tekstów jako formy literackiej, lecz rozwinięcie techniki słuchania, widzenia i żywego relacjonowania rzeczywistości. Warsztaty będą miały na celu przede wszystkim otwarcie uczestników na świat i ludzi, na ich codzienne lub wyjątkowe problemy. W części teoretycznej, zapoznanie się ze strukturami wyobraźni i strukturami dialogu, 
w jakich funkcjonują nowe, ale nie tylko, formy dialogiczne, dramaturgiczne i teatralne. Warsztaty więc będą uczyć technik przekazywania rzeczywistości w postaci teatralnego dialogu scenicznego. Uczestnicy będą przyglądać się technice budowania scen, potem sekwencji, aby ostatecznie stworzyć konstrukcję dla treści. Każdy z uczestników będzie miał szansę na wypracowanie indywidualnego języka wizualnego pod okiem uznanego dramatopisarza i reportażysty Artura Pałygi.

Warsztaty odbywać się będą w niewielkiej grupie (10 osobowej) i będą się opierać na ćwiczeniu praktycznych umiejętności warsztatowych pisarza i pisarki. Warsztaty skierowane są do młodzieży uczącej się od 15 roku życia, początkującej, jak i tej, która posiadają już doświadczenie pisarskie. Przygotowywany przez uczestnika tekst będzie opublikowany (za jego zgodą) na stronie Teatru Lalek Banialuka.

Warsztaty będą się składały z cyklu czterech praktycznych spotkań weekendowych (każde będzie trwało trzy godziny). Prowadzone będą na Scenie a Piętrze w Teatrze Lalek Banialuka oraz w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej w  piątki i soboty (16, 17, 23,24 września b.r.) od godziny 17:00 do 20:00. Udział w zajęciach jest płatny i wynosi symboliczna „złotówkę”. Obowiązują zapisy w Biurze Obsługi Widza Teatru Lalek Banialuka ([email protected], tel.: +48 33 815 09 15).

Artur Pałyga – dramaturg w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. 
Były dziennikarz, autor licznych reportaży, publikowanych m.in. w „Rzeczypospolitej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, „Odrze” i w wielu gazetach lokalnych.
Jego sztuki dwukrotnie zdobyły grand prix festiwalu Raport w Gdyni („Żyd” w reż. Roberta Talarczyka w 2008 r., „Wszystkie rodzaje śmierci” w reż. Pawła Passiniego w 2009 r.). „Ostatni taki ojciec” w reż. Łukasza Witt-Michałowskiego oraz „Nieskończona historia” w reż. Piotra Cieplaka zwyciężyły w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2009 r. i 2012 r.), a spektakl „Tato” w reż. Małgorzaty Bogajewskiej na podstawie jego sztuki otrzymał na tymże konkursie nagrodę za reżyserię w 2015 r. W 2016 r. „Nieskończona historia”, tym razem w reżyserii Małgorzaty Warsickiej zajęła drugie miejsce w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. W 2013 r. zdobył Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną za sztukę pt. „W środku słońca gromadzi się popiół”. W ostatnich latach regularnie prowadził zajęcia literackie. W Teatrze Śląskim prowadzi Szkołę Pisania Sztuk. Współtworzy Strefę Wolnosłową działającą w warszawskim Teatrze Powszechnym, w ramach której prowadzi Szkołę Dramaturgii Społecznej. W 2008 r. w Bielsku-Białej założył Teatr Tekstu im. Teodora Sixta. Jego sztuki tłumaczono na niemiecki, angielski, francuski, rumuński, czeski, ukraiński, rosyjski, węgierski, kataloński, bułgarski, turecki.

Warsztaty realizowane są w ramach projektów: 75 lat Banialuki  oraz 75 Lat Teatru Lalek Banialuka. Wokół Korczaka.  

Sfinansowano ze środków Fundacji PZU 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury. Kultura - Interwencje. Edycja 2022

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności tej strony.